Разлика помеѓу преработките на „Пашалак“

Додадени 62 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Rumelia Eyalet, Ottoman Empire (1609).png|thumb|десно|[[Румелија]]]]
'''ЕјалетотПашалак''', '''ејалет''' или '''беглербеглак''' ([[турски]]:{{lang-tr|paşalık}}, ''eyalet'', ''beylerbeylık'') или ''paşalık'') претставувал најголемата административно-територијална единица во [[Османлиската империја]]. На чело на ејалетотпашалакот стоел бејлербег[[беглербег]] или [[паша]] кој бил директно потчинет на Високата порта. ЕјалетотПашалакот од своја страна се делел на [[санџак|санџаци]].
 
Првобитната организација имаla свои корени уште во времето на настанувањето на Османлиската империја, како вазална држава на [[Селџуци]]те во централана [[Анадолија]].
 
Проширувањата настанале врз основа на веќе постоечката административна структура на селџучкиот систем, во која наследните владеачи на овие територии ја имале титулата [[бег]]. Овие бегови (локални водачи) продолжиле да владеат под [[сузерен]]ство на Отоманските султани. Титула бег од тогаш не се однесувала само на постоечките и поранешните владеачи туку и на новите управници кои султанот ги поставувал на местото на оние кои ги разрешувал.