Предлошка:Роден: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 46.217.48.38 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
сНема опис на уредувањето
==Начин на употреба==
Шаблонот се употребува во биографски статии кога се наведува датумот кога личноста се родила. Можни се следниве влезни параметри:
: '''ден''' кога личноста е родена, нумеричкабројчена вредност од 1 до 31
: '''месец''' во која личноста се родила, назив на месецот напишан на македонски јазик со употреба на македонска кирилица при што почетната буква на месецот е мала: [[јануари]], [[февруари]], [[март]], [[април]], [[мај]], [[јуни]], [[јули]], [[август]], [[септември]], [[октомври]], [[ноември]] и [[декември]].
: '''година''' во која личноста се родила, пример [[1990]], [[238]], [[123 п.н.е.]]