Разлика помеѓу преработките на „Недела“

Додадени 3 бајти ,  пред 4 години
с
(дополнување)
Неделата често се јавува како тема во бројни дела од областа на [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Недела“ - песна на [[Пол Елијар]] од [[1951]] година.<ref>Пол Елијар, ''Времето не проаѓа''. Скопје: Кочо Рацин, 1966, стр. 71-72.</ref>
* „Проклета недела“ (''Prokleta nedjelja'') - песна од албумот „Сјај во очите“ (''Sjaj u očima'') на хрватската група „[[Парни валјак]]“ од [[1988]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=MpI9aT3jn2E YouTube, Parni Valjak - Prokleta Nedjelja (пристапено на 16.1.2016)]</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}