Разлика помеѓу преработките на „Недела“

Додаден 911 бајт ,  пред 4 години
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Недела''', според [[ISO 8601]], е последниот ден од [[седмица]]та, и во [[Република Македонија|Mакедонија]] се смета за неработен ден, поврзан со [[викенд]]от. Во старата [[Христијанство|христијанска религија]] и денешната [[Јудаизам|еврејска религија]], се смета за прв ден. Во денешната христијанска религија се поврзува со денот на воскреснувањето на [[Исус Христос]]. Недела е денот помеѓу [[сабота]] и [[понеделник]].
 
==Недела како тема во уметноста и во популарната култура==
Неделата често се јавува како тема во бројни дела од областа на [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Недела“ - песна на [[Пол Елијар]] од [[1951]] година.<ref>Пол Елијар, ''Времето не проаѓа''. Скопје: Кочо Рацин, 1966, стр. 71-72.</ref>
* „Проклета недела“ (''Prokleta nedjelja'') - песна од албумот „Сјај во очите“ (''Sjaj u očima) на хрватската група „[[Парни валјак]]“ од [[1988]] година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=MpI9aT3jn2E YouTube, Parni Valjak - Prokleta Nedjelja (пристапено на 16.1.2016)]</ref>
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Денови од седмицата}}