Разлика помеѓу преработките на „Набуко“

Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
Отстрането уредувањето на 91.141.3.117 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot
(сменета година на прва изведба)
с (Отстрането уредувањето на 91.141.3.117 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot)
'''''Набуко''''' ({{lang-en|Nabucco}}) е [[опера]] во четири чина од [[Џузепе Верди]], врз основа на библиска приказна и драма на [[Огист–Анисје Буржуа]] и Франсис Корние од 1836 година. Тоа е третата опера на Верди за која што се смета дека трајно ја воспоставила неговата репутација како композитор.
 
''Набуко'' ни ја преставува состојбата на [[Евреи]]те, како се нападнати, покорени, а потоа и протерани од нивната татковина од страна на вавилонскиот цар Набуко. Историските настани се искористени како позадина на романтичен и политички заплет. Неговата прва изведба се одржала на 9 март 18421894 година во [[Ла Скала (Милано)|Ла Скала]], [[Милано]] под нејзиното оргинално име ''Nebuchadnezzar''. Дефинитивното име „Набуко“ за операта (и нејзиниот протоганист) прв пат било користено при изведбата во театарот Сан Џакомо на [[Крф]] во септември, 1844 година.
 
== Историско достигнување ==