Разлика помеѓу преработките на „ЖС „Гостивар““

Додадени 878 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
| services =
}}
'''ЖС „Гостивар“''' — [[железничка станица]] во градот [[Гостивар]]. Се наоѓа на пругата [[Скопје]] - [[Кичево]], односно на меѓународниот железнички коридор 8 на линијата која треба да ги поврзува [[Македонија]] и [[Албанија]]. Таа е 7. станица и 14. постојка на овие пруги. Железничката станица е сместена на самиот источен крај на градот [[Гостивар]], непосредно на левиот брег на реката [[Вардар]]. Нејзината оддалеченост од главната станица во [[Скопје]] изнесува 81,5 километри<ref>[http://www.mz.com.mk/uploads/Objava%20na%20mreza%202011%20rvi%20izmeni.pdf МЖ Инфраструктура - Објава на мрежи]</ref>.
'''ЖС „Гостивар“''' — [[железничка станица]] во градот [[Гостивар]].
 
== Возен ред ==