Разлика помеѓу преработките на „Кучковени“

Додаден 711 бајт ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Infobox Greek Dimos
{{Без извори|датум=август 2010}}
|name = име=Кучковени
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
|name_local = Πέρασμα
{{Инфокутија за село во Егејска Македонија|
|image_map = Dimos Perasmatos - Florina prefecture, Greece - political map - municipality level.svg
| слика мапа=
|map_caption = Местоположба во Леринскиот округ
| име=Кучковени
|periph = [[Западна Македонија (Грција)|Западна Македонија]]
| општина=
|periphunit = [[Лерин (округ)|Лерин]]
| околија=
|municipality = [[Кучковени]]
| популација=
|pop_municunit = 5510
| поштенски број=
|population_as_of = 2001
| повикувачки број=
|area = 6
| надморска височина=
|elevation = 660
| географска широчина=
|lat_deg = 40
| географска должина=
|lat_min = 45
| веб=
|lon_deg = 21
|lon_min = 28
|postal_code =
|area_code =
|licence = ΡΑ
|mayor = Никос Коциу
|website =
|image_skyline =
|caption_skyline =
}}
 
'''Кучковени''' ({{lang-el|Πέρασμα}}, ''Перасма'', до 1926 г. ''Κουτσκοβαίνη'', ''Куцковени''<ref>[http://pandektis.ekt.gr/pandektis/handle/10442/171854 Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Κουτσκοβαίνη -- Πέρασμα]</ref>) — село во [[Лерин (општина)|Општина Лерин]] во [[Лерин (округ)|Леринскиот округ]], [[Егејска Македонија]], денес во областа [[Западна Македонија (Грција)|Западна Македонија]], [[Грција]].
'''Кучковени''' е село во [[Егејска Македонија]], [[Република Грција]].
 
== Географиja и местоположба ==
== Иселеништво ==
 
== Наводи ==
== Надворешни врски ==
{{наводи}}
 
{{Населени места во дем Лерин}}
 
{{Лерин}}
 
[[Категорија:Лерин]]
[[Категорија:Населени места во Егејска Македонија]]