Јагулолики: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
| phylum = [[Хордови]]
| classis = [[Зракоперки]]
| superordo = '''ЈагуловидниЈагулолики'''
| subdivision_ranks = Редови
| subdivision = [[Elopiformes]]<br /> [[Albuliformes]]<br /> [[Notacanthiformes]]<br /> [[Anguilliformes]]<br /> [[Saccopharyngiformes]]
}}
'''ЈагуловидниЈагулолики''' ({{науч|Elopomorpha}}) — група ([[надред]]) на [[целокоскени риби]]. Најраниот постембрионален развиток кај рибите од оваа група е претставен со проѕирна [[ларва]] наречена [[лептоцефалус]] (име кое означува "мала глава").
 
[[Монофилија|Монофилетското]] потекло на оваа група не е нашироко прифатено. Едни автори сметаат дека ларвата лептоцефалус не може да е карактеристика врз основа на која би се образувал еден таксон. Aнализите на [[Рибозомска РНК|rRNA]] би можеле да ја разрешат дилемата за тоа дали оваа група би можела да се смета за посебен таксон.