Разлика помеѓу преработките на „Јагулолики“

Одземени 108 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Јагулолики користејќи го HotCat)
с
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
 
{{превод|јазик=англиски}}
{{Taxobox
| color = lightblue
| image = Anguilla anguilla.jpg
| image_width = 240px
| image_caption = [[Обична јагула]] (''[[Обична јагула|Anguilla anguilla]]'')
| regnum = [[Животно|Animalia]]
| phylum = [[Хордови|Chordata]]
| classis = [[Зракоперки|Actinopterygii]]
| superordo = '''ElopomorphaЈагуловидни'''
| subdivision_ranks = OrdersРедови
| subdivision = [[Elopiformes]]<br /> [[Albuliformes]]<br /> [[Notacanthiformes]]<br /> [[Anguilliformes]]<br /> [[Saccopharyngiformes]]
}}
'''ElopomorphaЈагуловидни''' е({{науч|Elopomorpha}}) — група ([[надред]]) на [[целокоскени риби]]. Најраниот постембрионален развиток кај рибите од оваа група е претставен со проѕирна [[ларва]] наречена [[лептоцефалус]] (име кое означува "мала глава").
 
[[Монофилија|Монофилетското]] потекло на оваа група не е нашироко прифатено. Едни автори сметаат дека ларвата лептоцефалус не може да е карактеристика врз основа на која би се образувал еден таксон. Aнализите на [[Рибозомска РНК|rRNA]] би можеле да ја разрешат дилемата за тоа дали оваа група би можела да се смета за посебен таксон.
** [[Eurypharyngidae]]
** [[Monognathidae]]
{{commonscatрв|Elopomorpha}}
 
[[Категорија:Зракоперки]]
[[Категорија:Јагулолики| ]]
[[Категорија:Зракоперки]]