Разлика помеѓу преработките на „Процес“

Одземени 292 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Брише: he:תהליך (deleted), gl:Proceso (deleted))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Никулец од областа на информатиката}}
'''Процес''' е след на [[операција|операции]] или [[настан|настани]] што се јавуваат по природен или вештачки пат, и водат кон одреден резултат. За извршување на еден процес неопходно е [[време]], [[простор]], [[експертиза]] или некој друг [[ресурс]]. Еден процес може да се идентификува по промените што ги создава во карактеристиките на еден или повеќе [[предмет|предмети]]. Спореди: [[проект]] и [[структура]]. Види исто така: [[управување со процеси]] и [[теорија на процесите]].
 
{{Никулец од областа на информатиката}}
 
[[Категорија:Наука]]
[[Категорија:Технологија]]
[[Категорија:Сметачи]]
 
[[cs:Proces]]
[[da:Proces]]
[[de:Prozess]]
[[en:Process]]
[[eo:Proceso]]
[[es:Proceso]]
[[fi:Prosessi]]
[[fr:Processus]]
[[id:Proses]]
[[ja:プロセス]]
[[lt:Procesas]]
[[nl:Proces]]
[[pt:Processo]]
[[ru:Процесс]]
[[sk:Proces]]