Разлика помеѓу преработките на „Џанлука Брамбила“

нема опис на уредувањето
| proteams = {{ct|CSF|2010}}<br>{{ct|OPQ|2013}}
| majorwins =
| updated = 239 октомвријануари 20142016
}}
 
'''Џанлука Брамбила''' ({{lang-it|Gianluca Brambilla}}; р. {{роден|22|август|1987}}) — [[италија]]нски професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|OPQ}}.<ref>{{cite news|url= http://road.cc/content/forum/67036-transfers-2013-world-and-pro-continental-tours|first=Кит|last=Мекре|work= Road.cc|publisher=Farrelly Atkinson Ltd.|date=20 септември 2012|accessdate=8 јануари 2013|title=Преместувања за 2013}}</ref> Ја започнал професионалната кариера во 2010 со {{ct|CSF|2010}}.<ref>{{цитирана веб страница |url=http://62.50.72.82/ucinet/default.asp?page=UCITeamsdetail&discipline=ROA&continent=ALL&teamscategory=&teamstype=PCT&year=2012&teamnameid=3347&npage=&search=&l=ENG|title=Колнаго-ЦСФ Инокс (COG) – IRL|accessdate=14 мај 2012|work=UCI Continental Circuits|publisher=[[Меѓународен велосипедистички сојуз]]}}</ref>
 
== Кариера ==
 
На [[Џиро д’Италија 2011]], Брамбила завршил четврти во планинскиот пласман и завршил на четвртото место на етапата 18.<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/races/giro-ditalia-2011/stage-18/results|title=Капеки доби една етапа за Ликвигас |first=Бери|last=Рајан|date=26 мај 2011|accessdate=14 мај 2012|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited}}</ref> Брамбила имал уште два пласмани во првите десет на [[Џиро д’Италија 2012]], завршувајќи десетти на [[Џиро д’Италија 2012 - етапа 1 до етапа 11#Етапа 7|седмата етапа]],<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest/532760/hesjedal-moves-into-giro-lead-after-mountain-top-finish.html |title=Хесједал премина во водство на Џиро по планинската завршница|work=Cycling Weekly|publisher=IPC Media Limited|date=12 мај 2012|accessdate=14 мај 2012|first=Најџел|last=Вин}}</ref> и седми на [[Џиро д’Италија 2012 - етапа 1 до етапа 11#Етапа 8|осмата етапа]].<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/11859/Giro-dItalia-Domenico-Pozzovivo-attacks-to-win-at-Lago-Laceno.aspx|title=Domenico Pozzovivo attacks to win at Lago Laceno|work=VeloNation|publisher=VeloNation LLC|date=13 мај 2012|accessdate=14 мај 2012|first=Бен|last=Аткинс}}</ref>
: 3. ГП Брик Шоте
: 4. Трофео Сера де Трамунтана
;2015
: 6. Краен пласман [[Трка Абу Даби]]
: 8. Национално друмско првенство
: 10. [[Џиро ди Ломбардија 2015|Џиро ди Ломбардија]]
: 10. Класик Ла Дром
{{Palmares end}}
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-ред|Gianluca Brambilla}}
* {{cycling archives|30554}}
* {{CQ ranking}}
* [http://cqranking.com/men/asp/gen/rider.asp?riderid=7279 Профил на ''Cycling Quotient'']
 
{{Возачи во Омега ПармаЕтикс-Квик Степ}}
 
{{Лични податоци
| NAME = Брамбила, Џанлука
| ALTERNATIVE NAMES =
| SHORT DESCRIPTION = [[друмски велосипедист]]
| DATE OF BIRTH = 22 август 1987
| PLACE OF BIRTH = Белано, Италија
| DATE OF DEATH =
| PLACE OF DEATH =
}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Брамбила, Џанлука}}
[[Категорија:Италијански велосипедисти]]