Њуфаундленд и Лабрадор: Разлика помеѓу преработките

Одбиена последната промена (од Ed veg) и ја поврати преработката 3414193 на Bjankuloski06
Нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од Ed veg) и ја поврати преработката 3414193 на Bjankuloski06)
{| border="0"
|-
| align="center" width="160px" | [[СликаПодатотека:Newfoundlandflag.png|135п|десно|[[Знамето на Њуфаундленд и Лабрадор]]]] || align="center" width="140px" | [[Слика:Coat of Arms of Newfoundland and Labrador.svg|100п|[[Грбот на Њуфаундленд и Лабрадор]]]]
|-
| align="center" width="160px" | <small>([[Знаме на Њуфаундленд и Лабрадор]])</small> || align="center" width="140px" | <small>([[Грбот на Њуфаундленд и Лабрадор]])</small>
|}
|-
| align=center colspan=2 style="background:#ffffff;" |[[СликаПодатотека:Newfoundland and Labrador-map.png|250п]]
|-
|-
|-
| '''Премиер'''
| [[Кaти Дандердејл]]
| [[Дени Вилијамс]]
|-
| '''Површина'''
| 373,872 km²
|-
| [[Популација]]<br /><br />2005. године<br />Место во Канада:<br />'''Густина на население'''<br />2005. година:<br />
| <br /><br />533,800<br />9. по реду<br /><br />1.43/km²<br />
|-
| '''вебсајт'''
| http://www.gov.nl.ca
|-
|}
'''Њуфаундленд и Лабрадор''' ([[Англиски јазик|англиски]]: -{Newfoundland and Labrador
}- / [[француски јазик|француски]]: -{Terre-Neuve-et-Labrador}-) е една од 10-те канадски провинции. Географски го сочинува островот [[Њуфаундленд]] и копненото подрачје[[Лабрадор]]. Провинција порано се нарекувала само Њуфаундленд, а од 2001. година овој денешен назив е официјален. Провинцијате е позната по тоа што има свои сопствене дијалекти на [[Англиски јазик|англискиот]], [[Француски јазик|францускиот]] и [[Ирски јазик|ирскиот]] јазик.
Од економски аспект подрачјето е познато по рударство, но денес туризмот е доста развиен, благодарејќи на богатото историско индијанско и колонијално наследство.
 
{| border=1 align=right cellpadding=4 cellspacing=0 width=300 style="margin: 0 0 1em 1em; background: #f9f9f9; border: 1px #aaaaaa solid; border-collapse: collapse; font-size: 95%;"
|+<big></big>
|-
| '''Oфицијално цвеќе'''
| ''[[Ode to Newfoundland]]''
|-
| '''ПровинцијаленПокраински празник'''
| [[Jуни 24 јуни]], Денот на откривањето
|-
| '''[[Светец Заштитник]]'''
| [[Св. Џон Баптистот]]
|-
| '''Официјален Тартан'''
|[[ImageПодатотека:newfoundland.jpg|center|70px]]
|-
| '''Грб'''
| [[ImageПодатотека:Greatsealofnewfoundland.jpg|center|70px]]
|-
| '''Oфицијанло логo'''
| [[ImageПодатотека:Logo-NFLD.jpg|center|100px]]
|}
 
'''Њуфаундленд и Лабрадор''' ([[Англиски јазик|англиски]]: -{Newfoundland and Labrador
}- / [[француски јазик|француски]]: -{Terre-Neuve-et-Labrador}-) е една[[покраини оди 10-тетеритории канадскиво провинцииКанада|покраина]] во [[Канада]]. Географски го сочинува островот [[Њуфаундленд]] и копненото подрачје [[Лабрадор]]. ПровинцијаПокраината поранодо 2001 г. се нарекувала само Њуфаундленд, акога одво 2001.името годинабил овојпридодаден денешени назив е официјаленЛабрадор. ПровинцијатеПокраината е позната по тоа што има свои сопствене дијалекти на [[Англиски јазик|англискиот]], [[Француски јазик|францускиот]] и [[Ирски јазик|ирскиот]] јазик.
Од економски аспект подрачјето е познато по рударство, но денес туризмот е доста развиен, благодарејќи на богатото историско индијанско и колонијално наследство.
 
* Површина: 373.872[[km]]²
* Жители: 533.800
* Главен [[град]]: [[Сент Џонс]] ([[Англиски јазик|англиски]]: St.John's)
 
[[Податотека:Colonialbuilding.jpg|left|300px|thumb|[[Колонијална зграда]]]]
*Површина: 373.872[[km]]²
[[Податотека:Cooks Karte von Neufundland.jpg|thumb|лево|300px|Карта од 1775 од [[Џејмс Кук]]]]
*Жители:533.800
[[Податотека:дреттт.jpg|thumb|лево|300px|Еден од многуте прекрасни пејсажи]]
*Главен [[град]]: [[Сент Џонс]] ([[Англиски јазик|англиски]]: St.John's)
[[Податотека:ѕаливлбд.jpg|thumb|лево|300px|Поглед на еден залив во Лабрадор]]
 
== Демографија ==
'''НселениеНаселение од 1951'''
{| class="wikitable"
!година
!5 годишна <br /> % промена
!10 годишна <br /> % промена
!Позиција по<br />ПровинцииПокраини
|-
|1951 ||361,416 ||n/a ||n/a ||9
<small>''*Спрема пописот од 2006.''</small>
 
== Јазици ==
 
 
 
Пописот од 2006 покажува вкупен број на население од 505,469.<br />од кои 499,830 одговориле на прашањето 'мајчин јазик'
{| class="wikitable"
|}
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.gov.nf.ca Влада на Њуфаундленд и Лабрадор]
* [http://web.archive.org/web/20031126213514/http://www.stats.gov.nl.ca/Statistics/Census2001/PDF/2001Origin.PDF Статистика спрема пописот од 2001]
* [http://www.mapleleafweb.com/features/constitution/federalism/newfoundland-labrador/index.html Њуфаундленд и Лабрадор и канадскиот федерализам]
* [http://www.explorenewfoundlandandlabrador.com/newfoundland-words-and-sayings.htm изреке и поговорки на Њуфаундленд и Лабрадор]
 
 
{{Покраини и територии во Канада}}
 
{{Нормативна контрола}}
==Надворешни врски==
*[http[Категорија://www.gov.nf.ca Влада на Њуфаундленд и Лабрадор| ]]
[[Категорија:Покраини и територии во Канада]]
*[http://www.stats.gov.nl.ca/Statistics/Census2001/PDF/2001Origin.PDF Статистика спрема пописот од 2001]
[[Категорија:Поранешни колонии на Британија]]
*[http://www.mapleleafweb.com/features/constitution/federalism/newfoundland-labrador/index.html Њуфаундленд и Лабрадор и канадскиот федерализам]
*[http://www.explorenewfoundlandandlabrador.com/newfoundland-words-and-sayings.htm изреке и поговорки на Њуфаундленд и Лабрадор]