Разлика помеѓу преработките на „Фолксваген“

Одземени 532 бајти ,  пред 5 години
с
Отстрането уредувањето на 46.217.163.130 (разговор), вратено на последната верзија на ГП
с (Отстрането уредувањето на 46.217.163.130 (разговор), вратено на последната верзија на ГП)
'''Фолксваген''' ([[германски]]: ''Volkswagen'') е германска [[автомобил]]ска групација.
 
==Историја==
==Историја== Фолксваген е формирана на 28 мај 1946 година со седиште на компанијата во Волфсбург.Во 1975 компанијата зајакнала и станала втора компанија во светот за производство на автомобили.Фолксваген има три модели на автомобили во топ 10 листата на автомобили:Фолксваген голф,пасат и легендарната Буба.
 
==Организација и менаџмент==