Разлика помеѓу преработките на „Фолксваген“

Додадени 532 бајти ,  пред 5 години
(нова страница)
 
'''Фолксваген''' ([[германски]]: ''Volkswagen'') е германска [[автомобил]]ска групација.
 
==Историја== Фолксваген е формирана на 28 мај 1946 година со седиште на компанијата во Волфсбург.Во 1975 компанијата зајакнала и станала втора компанија во светот за производство на автомобили.Фолксваген има три модели на автомобили во топ 10 листата на автомобили:Фолксваген голф,пасат и легендарната Буба.
==Историја==
 
==Организација и менаџмент==
Анонимен корисник