Разлика помеѓу преработките на „Брент Букволтер“

Додадени 1.552 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
| proyears = 2005–2006<br>2008–
| proteams = {{ct|BPC|2005}}<br>{{ct|BMC|2008}}
| updated = 124 октомвријануари 20142016
}}
 
'''Брент Букволтер''' ({{lang-en|Brent Bookwalter}}; р. {{роден|16|февруари|1984}} во {{роден во|Албакерки}}) — [[САД|американски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|BMC}}.<ref>{{нмс|url= http://www.uciworldtour.com/Modules/SUCI/TEAMS/TeamDetails.asp?id=MTA3&RefDate=03.01.2013&MenuId=MTYzMDE&LangId=1&BackLink=%2Ftemplates%2FUCI%2FUCI2%2Flayout%2Easp%3FMenuId%3DMTYzMDE%26LangId%3D1|title=БМЦ Рејсинг Тим (BMC)&nbsp;– САД|accessdate=3 јануари 2013|work=[[Светска турнеја UCI]]|publisher=[[Меѓународен велосипедистички сојуз]]}}</ref>
 
== Кариера ==
 
Букволтер бил член на велосипедската екипа на колеџот Лис-Мекре од 2003–2006. Додека бил нивни член освои седум национални титули.
 
Го привлекол вниманието по прв пат кога завршил втор на воведниот хронометар на [[Џиро д’Италија 2010]].<ref>{{cite news|url= http://velonews.competitor.com/2010/05/news/bookwalter-beaming-after-runner-up-ride_115126|title=Bookwalter beaming after runner-up ride |work=VeloNews|publisher=Competitor Group, Inc.|date=8 мај 2010|accessdate=2 февруари 2013|author=Ендру Худ}}</ref> Неговото време на прологот на Тур де Франс подоцна во сезоната исто така било меѓу најдобрите десет. Во 2013, Букволтер ја освоил првата етапа на [[Трка околу Катар|Трката околу Катар]], на која имало силен ветер, разделувајќи ја групата. Букволтер и двајца други возачи избегале од водечката група на 11 километри до целта и успешно го одбраниле нивното водство, а Букволтер го претекнал двоецот на крајот. Велосипедистите зад него биле изедначени и затоа им било доделено истото време како него.<ref>{{cite news|url= http://www.velonation.com/News/ID/13855/Bookwalter-races-to-stage-win-and-first-leaders-jersey-in-Tour-of-Qatar.aspx|title=Букволтер спринташе за етапна победа и прва водечка маичка на Трката околу Катар|work=VeloNation|publisher=Velo Nation LLC|date=3 февруари 2013 |accessdate=3 февруари 2013|author=Шејн Стоукс}}</ref>
 
Во 2013 година, Букволтер ја освоил првата етапа на [[Трка околу Катар|Трката околу Катар]], на која имало силен ветер, разделувајќи ја групата. Букволтер и двајца други возачи избегале од водечката група на 11 километри до целта и успешно го одбраниле нивното водство, а Букволтер го претекнал двоецот на крајот. Велосипедистите зад него биле изедначени и затоа им било доделено истото време како него.<ref>{{cite news|url= http://www.velonation.com/News/ID/13855/Bookwalter-races-to-stage-win-and-first-leaders-jersey-in-Tour-of-Qatar.aspx|title=Букволтер спринташе за етапна победа и прва водечка маичка на Трката околу Катар|work=VeloNation|publisher=Velo Nation LLC|date=3 февруари 2013 |accessdate=3 февруари 2013|author=Шејн Стоукс}}</ref> Победата на екипниот хронометар на втората етапа му дозволила на Букволтер да ја сочува жолтата маичка на третата етапа, пред да заврши втор на крајот зад [[Марк Кевендиш]]. Букволтер завршил втор на националното хронометарско и друмско првенство, а истата пролет завршил втор и зад [[Роан Денис]] на воведната Трка околу Алберта.
 
Во 2015 година, Букволтер го освоил првиот пласман со победа на бодовниот пласман на Трката околу Јута. Ја освоил втората етапа на САД Про Сајклинг Челинџ, на планинска завршница, освојувајќи жолтата маичка,<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/usa-pro-challenge-the-day-report-stage-2/|title=USA Pro Challenge: The Day Report Stage 2|work=Cyclingnews.com|publisher=Immediate Media Company |date=19 август 2015|accessdate=19 август 2015|last=Деј|first=Бен}}</ref> која ја носел два дена пред на крајот да заврши втор зад колегата [[Роан Денис]].
 
== Достигнувања ==
;2014
: 1. Етапа 1 (ТТТ) [[Џиро дел Трентино]]
;2015
: 2. Краен пласман [[САД Про Сајклинг Челинџ]]
::1. Етапа 2
: 3. Краен пласман [[Трка околу Јута]]
::1. Спринтерски пласман
: 4. Краен пласман [[Трка околу Австрија]]
{{Palmares end}}
 
!2013
!2014
!2015
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Џиро д’Италија|Џиро]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2014|68]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2015|66]]
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey yellow.svg|20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс]] '''[[Тур де Франс|Тур]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2013|91]]
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
|-
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2012|78]]
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
|}
 
СО = се откажал; — = не учествувал
 
== Наводи ==
== Надворешни врски ==
{{Ризница-врска|Brent Bookwalter}}
* {{Официјална|http://www.brentbookwalter.com}} {{en}}
* {{cyclingCycling archives|16316}}
* {{Официјална|http://www.brentbookwalter.com}}
* {{CQ ranking}}
* {{ProCyclingStats}}
 
{{Возачи во БМЦ Рејсинг Тим}}
 
{{Лични податоци
| NAME = Букволтер, Брент
| ALTERNATIVE NAMES =
| SHORT DESCRIPTION = американски велосипедист
| DATE OF BIRTH = 16 февруари 1984
| PLACE OF BIRTH = [[Албакерки]], [[Ново Мексико]], [[САД]]
| DATE OF DEATH =
| PLACE OF DEATH =
}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Букволтер, Брент}}
[[Категорија:Американски велосипедисти]]