Нил Армстронг: Разлика помеѓу преработките

с
Отстрането уредувањето на 77.29.175.171 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 77.29.175.171 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Neil Armstrong pose.jpg|thumb|right]]
'''Нил Армстронг''' ([[англ.]] ''Neil Armstrong''; {{роден на|5|август|1930}} - {{починал на|25|август|2012}}) бил првиот [[космонаут]] со која помош луѓето веруваат дека е првиот кој стапнал на [[Месечина]]та.
Инаку, Нил бил командант на Аполо 11 мисијата и станал првиот човек кој стапна на Месечината на 20 јули 1969 година.