Разлика помеѓу преработките на „Танел Кангерт“

Одземени 142 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
| proteams = {{ct|ALM|2008}}<br />{{ct|AST|2011}}
| majorwins = Национален хронометарски првак (2008, 2010, 2013)<br>Национален друмски првак (2012)<br>[[Тур де Свис]] (1 етапа, 2012)
| updated = 223 октомвријануари 20142016
}}
 
!2013
!2014
!2015
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Џиро д’Италија]]'''
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2013|13]]
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2015|13]]
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey yellow.svg|20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс]] '''[[Тур де Франс]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2014|20]]
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2015|22]]
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey red.svg|20п|link=Генерален пласман на Вуелта а Еспања]] '''[[Вуелта а Еспања]]'''
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2013|11]]
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2014|СО]]
| style="text-align:center;"|—
|}
 
СО = се откажал; — = не учествувал
 
== Наводи ==
== Надворешни врски ==
{{Ризница-врска|Tanel Kangert}}
* {{Официјална|http://www.tanelkangert.com/}} {{et icon}}
* {{cycling archives|18731}}
* {{CQ ranking}}
* {{trapfriis|estonia.Kangert.htm}}
 
{{Возачи во Астана}}
 
{{Лични податоци
| NAME = Кангерт, Танел
| ALTERNATIVE NAMES =
| SHORT DESCRIPTION = [[друмски велосипедист]]
| DATE OF BIRTH = 3 ноември 1987
| PLACE OF BIRTH = [[Вендра]], [[Естонија]]
| DATE OF DEATH =
| PLACE OF DEATH =
}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Кангерт, Танел}}
[[Категорија:Родени во 1987 година]]