Овчеполски дијалект: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
'''Овчеполскиот дијалект''' е дијалект што спаѓа во подгрупата на источни дијалекти на [[Северномакедонско наречје|северното наречје]] на [[Македонски јазик|македонскиот јазик]]. Дијалектот се зборува на територијата на градот [[Свети Николе]] со околината. Овчеполскиот дијалект е близок дијалект со кумановскиот, кривопаланечкиот и со кратовскиот дијалект.
 
== Основни Фонолошкифонолошки карактеристики ==
* употреба на а наместо е: трева > трава
* буквата ''он'' е заменета со ''у''