Навртка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 528 бајти ,  пред 6 години
поправка на правопис, дополнување слики
Нема опис на уредувањето
(поправка на правопис, дополнување слики)
 
[[Податотека:M4 Inbusschraube focusstacked.jpg|thumb|right|Навртка на инбус-завртка]]
'''Навртка''', (матица)'''винт''' еили '''мутер''' - машински елемент кој има отвор или дупкa сo [[навој|навојинавои]]. Наврткатa во повеќе случаи се користи во комбинација со соодветна [[завртка]] како би се споиле различни машински елементи. Овие два елемента се споени заедно благодарение на [[силата]] на [[триење]] помеѓу [[завртката]] и навртката и површинскиот [[притисок]] помеѓу навртката и елементот кој се спојува со оваа врска. Доколку [[завртката]] и навртката се изложени на [[вибрации]] често се користат додатни машински елементи како би се спречило несакано отпуштање на овие навојни елементи (еластична [[подлошка]], [[расцепка]] и сл.). Доколку е потребно осигурување на [[навојот]] спојот без додатни елементи, се користат се самоосигурителнисамоосигурувачки навртки, кои со помош на различни конструктивни решенија го зголемуваат [[трињетотриење]]то во [[навојотнавој]]от или на некој друг начин не допуштаат попуштање на навојниот спој.
 
Како и кај [([завртката)]] и навртката може да има лев или десен (најчесто) [[навој]].
 
== Врсти на навртки ==
 
[[Податотека:SydneyHarbourBridgeNutMilsonsPoint.JPG|thumb|Навртките доаѓаат во разни големини. Оваа е дел од пристанишниот мост во Сиднеј.]]
 
ПремаСпоред обликот, навртката може да биде:
* [[Шестоагол|Шестоаголна]] (најчеста)
* [[Квадрат|Квадратна]]
* ПеперуткастаПеперужна навртка
* Т навртка
* Слепа навртка („капа“)
* Навртка за [[заварување]]
 
ПремаСпоред начинот за осигурување од одвртување, може да биде:
* Со [[пластика|пластичен]] прстен
* Со [[жлеб|жлебови]] и [[расцепи|искривена игла]]
* Со назабен прстен
[[Податотека:nut-hardware.jpg|thumb|right|400px|Пеперушкини, шестоаголни и други навртки]]
 
== Види уште ==
== Литература ==
* http://www.jus.org.yu
* Каталог -{Wurth}-Вурт
* Бојан Краут (1982), Стројарски приручник, [[Техничка књига]] Загреб
* -{Lionel S. Marks (1951), Mechanical Engineers' Handbook, McGraw-Hill Publishing Company Ltd., London}-
 
== Надворешни врски ==
{{Commonscat|Screw nuts}}
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Секојдневна техологија]]