Разлика помеѓу преработките на „Посејдон“

Додадени 90 бајти ,  пред 12 години
слика
с
(слика)
[[Категорија:Грчки пантеон]]
[[Категорија:Грчка митологија]]{{Гр-бог}}'''Посејдон''' ([[Старогрчки јазик|старогрчки]]: '''Ποσειδῶν''') бил бог на морето во старогрчката митологија.
[[Слика:0036MAN Poseidon.jpg|thumb|right|250px|Статуа на Посејдон.]]
 
{{никулец}}
959

уредувања