Разлика помеѓу преработките на „26 декември (настани)“

с
нема опис на уредувањето
(дополнување)
с
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1805]] 
|По победата кај [[Аустерлиц]], [[Наполеон]] и го наметна на поразената [[Австрија]] понижувачкиот [[Пожунски мир]], со кој и ги одзеде [[Венеција]], [[Тирол]] и далматинското крајбрежје. За да го отстрани австриското влијание врз германските држави, францускиот император ја создаде [[Рајнска конференцијаконфедерација|Рајнската конференција]конфедерација], држава сателит на [[Франција]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1898]]