Разлика помеѓу преработките на „Полски јазик“

Додадени 62 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
|fam2=[[Словенски јазици|словенски]]
|fam3=[[Западнословенски јазици|западнословенски]]
|fam4=[[лехитски јазици|лехитски]]
|script=[[полска азбука]]
|nation={{EUR}}<br />{{POL}}
|iso1=pl|iso2=pol|iso3=pol}}
 
'''Полски јазик''' ({{јаз|pl|język polski}}, ''polszczyzna'') — службен и национален [[јазик]] на [[Полска]] и е најголемиот јазик во групата на [[западнословенски јазици]], а додека според популарноста од сите [[словенски јазици]] е на второ место веднаш зад [[Руски јазик|рускиот]]. Развојот на полскиот јазик е независен и задржал поголем број од карактеристиките на [[Старословенски јазик|старословенскиот јазик]]. Јазикот има богата книжевност, преведена на сите светски јазици. Полскиот јазик се пишува со [[Полска азбука|полската азбука]], варијанта на [[латиница]]та.
 
== Географска распространетост ==
* [http://www.dict.pl/ Англиско-полско-англиски речник]
* [http://www.lingvosoft.com/Polish-English-Dictionary/ Англиско-полско-англиски речник од lingvoSoft]
 
 
 
{{словенски јазици}}
 
{{Navboxes
|title= Јазичен статус
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Полски јазик| ]]
[[Категорија:Западнословенски јазици]]
[[Категорија:Лехитски јазици]]
[[Категорија:Западнословенски јазици]]