Разлика помеѓу преработките на „Лима“

Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
== Историја ==
[[Податотека:Lima1750.jpg|thumb|лево|150px|План на Лима од 1750.]]
Во предколумбиската ера, на локацијата на она што денес е град ''Лима'', била населен од страна на неколку групи [[Индијанци]] кои биле дел од [[Империјата на Инките]] во [[15 век]]. Во [[1532]], група на шпански конквистадори предводена од [[Франциско Писаро]] го поразил владетелот на [[Инките]], [[Атахуалпа]] и го презел неговото царство. Пизаро бил именуван за гувернер на териториите што ги освоил, и тој ја избирал долината Римак да биде локација за својот главен град на [[18 јануари]] [[1535]]. То абил [[СиудадСјудад де лос Рејес]] (Град на крал). Во август [[1536]] година, новиот град бил опколент од војниците на Инка Манко, сепак, Шпанците и нивните сојузници ги поразиле Инките бунтовници.
 
Во текот на следните неколку години, Лима стекнал углед и бил назначено како главен град на [[Вицекралството Перу]] во [[1543]]. Во текот на идниот век Лима цветал како центар на обемна трговска мрежа на Вицекралството со [[Америка]], [[Европа]] и на [[Далечниот Исток]]. Сепак, градот не бил слободен од опасности; силните земјотреси уништиле поголем дел од градот во [[1687]] година. Втората закана била присуството на пирати и приватници во [[Тихиот Океан]], што довело до обиколувањето на Лима со градските ѕидови меѓу [[1684]] и 1687. Во 1687 година земјотресот означил пресвртна точка во историјата на Лима како што се поклопува со рецесија на трговијата и економската конкуренција од други градови како [[Буенос Аирес]].