Разлика помеѓу преработките на „Лима“

Додадени 17 бајти ,  пред 4 години
с
 
== Клима ==
[[Податотека:Climate Chart Lima.svg|thumb|лево|160px180px|ПРосечнаПросечна температура на Лима.]]
 
Климата на Лиме е мошне блага, покрај тоа што е лоцирана во тропските предели. Лима има суптропска и [[пустинска клима]]. Температурата се движи од блага на топло (на пример, ни ладно, ни многу топло). Просечните дневни температури во [[зима]] се од 12 до 20 °C. Зимските денови обично доаѓаат придружени со постојано облачно [[небо]] и [[магла]]. Во лето, дневната максимална температурата е околу 29 °C со дневен минимална температура околу 19 °C. Во текот на настаните од типот Ел Нињо, климата на Лима е сериозно нарушена, температурите на водата долж брегот, што обично се околу 17-19 °C стануваат многу потопли, што предизвикува високите и ниските температури да се зголемат за неколку степени.
 
Релативната влажност е секогаш многу висока, особено наутро и произведува кратка утринската магла од [[јуни]] до [[декември]], како и постојаните ниски облаци од [[мај]] до [[ноември]]. Лима има само 1.284 часа сонце во една година, 28.,6 часа во јули и 179.,1 часа во [[јануари]], исклучително ниски вредности за географската ширина.
 
Врнежите од дожд се многу мали. Внатрешните локации добиваат врнежи некаде помеѓу 1-6 cm, што главно се акумулира во текот на зимските месеци.
| publisher = Светска метеоролошка организација
| accessdate = 15 May 2012}}</ref>
|source 2 =sunshineсончевост andи humidityвлажност<ref name=Molina/>
|date=August 2010}}