Разлика помеѓу преработките на „Лима“

Додадени 10 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
}}
 
'''Лима''' е({{lang-es|Lima}}) главниот градглавниот и најголемиотнајголем град на [[Перу]]. Тој се наоѓа во долините на реките Чилон, Римак и Лурин, на брегот со поглед на [[Тихиот Океан]]. Се формира една континуирана урбана област со морското пристаниште Калао. Лима е петти најголем град во [[Латинска Америка]], зад [[Мексико Сити]], [[Сао Паоло]], [[Буенос Аирес]] и [[Рио де Жанеиро]].
 
Лима е основана од страна на шпанскиот конквистадор [[Франциско Пизаро]] на [[18 јануари]], [[1535]] година, како ''La Ciudad de los Reyes'', или „Градот на кралевите“. Таа стана најважен град во шпанското Вицекралство Перу, а откако во Перу изби војна за независност, беше главниот град на Република Перу. Денес околу една третина од населението живее во Лима.
== Демографија ==
Со население од 7.605.743 општинското и 8.472.935 за градското подрачје и густина на населеност од 3.008.8 жители на квадратен километар, Лима е рангирана на 27 место на најнаселенте градови во светот. Неговото население има многу комплексна мешавина на расните и етничките групи. Традиционално, [[местици]]те на мешани [[индијанци]] и европско (најчесто шпанско) потекло се најголем дел. Втората група се индијанците (најчесто [[ајмари]] и [[кечуанци]]) и белците, главно, [[Шпанци]] и [[Италијанци]] од [[Европа]]. Исто така, има голем број на [[Евреи]]. Азијците сочинуваат голем број на градското подрачје на населението, особено од кинеско (кантонско) и јапонско потекло. Лима е дом на најголемата кинеска заедница во [[Латинска Америка]].
 
== Поврзано ==
* [[Список на градови во Перу]]
 
== Наводи ==
{{reflistнаводи}}
 
== Видете исто така ==
* [[Перу]]
 
== Надворешни врски ==
{{commonsризница|Lima}}
* [http://www.munlima.gob.pe Општина Лима] {{es icon}}
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:ПеруЛима| ]]
[[Категорија:Градови во Перу]]
[[Категорија:Лима]]
[[Категорија:Главни градови во Јужна Америка]]