Разлика помеѓу преработките на „Мион“

Додадени 6 бајти ,  пред 4 години
с
}}</ref>
 
== МионМионско распаѓање ==
[[Податотека:Најчестите распаѓање на Mион.png|alt=Најчесто распаѓање на Mион|thumb|Најчесто распаѓање на Mион]]
Мионите се нестабилни елементарни честички и се потешки од [[Електрон|електроните]] и [[Неутрон|неутроните]] но полесен од сите други честички. Тие се распаѓаат преку слабите интеракции. Бидејќи Lepton броевите можат да бидат конвензирани, еден од производ на неутронскиот Мион кој се распаѓа мора да биде од типот на Мион неутрони и од другите електронски-типви antineutrino едно (antimuon распаѓање произведува соодветните античестички. Така сите миони се распаѓаат на најмалку еден електрон, и две неутрона. Понекогаш, освен овие потребни производи, дополнителни други честички кои немаат нето полнење и вртењето на нула (на пример, еден пар на фотони, или електрон-позитрон пар), се произведени.
31

уредување