Сантиметар: Разлика помеѓу преработките

Додадени 126 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:ReglaMedida-Cyrillic.svg|мини|десно|300п|Сантиметарот на [[линијар]]]]
Сантиметарот,'''Сантиметар''' (симб. '''см'''<ref>[http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/mk-leksikon/сантиметар „сантиметар“] - Лексикон на македонскиот јазик, он.нет (но често се среќава и погрешното '''цм''')</ref> или '''cm''' е единица за должина еквивалентна на 1/100 од [[метар]]от, и е припаѓа на [[SI]] системот, во делот единици за должина. Сантиметарот е исто така и дел од [[метрички систем|метричкиот систем]]. Еквивалентна единица за [[површина]] е [[сантиметар квадратен]], соодветна единица за [[волумен]] е [[сантиметар кубен]].
 
{{Unit of length