Разлика помеѓу преработките на „Волгоград“

Одземени 4 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
| етнички групи =
}}
'''Волгоград''' (на [[руски јазик|руски]] Волгоград) е град во [[Јужна Русија]], центар на [[Волгоградска област]], [[Јужен федерален округ]]. Се наоѓа на западниот брег на [[Волга]], при вливањето на реката [[Царица (река)|Царица]]. Во минатото градот се нарекувал '''Царицин''' (до [[1925]]) и '''Сталинград''' (''1925''-''1961''). Населението на градот е околу 1 014 000 жители.