Силициум диоксид: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Ред 51:
}}
}}
'''Силициум диоксид''', исто така познат како '''силика''', е [[оксид]] на [[силициум]]от со хемиска формула '''SiO<sub>2</sub>'''. Во природата најзастапен е во песокот и кварцот.
 
{{никулец за неорганско соединение}}