Разлика помеѓу преработките на „Река“

Додадени 619 бајти ,  пред 4 години
дополнување
(дополнување)
[[Податотека:Murray howlong.jpg|frame|right|''Реката [[Мари]] во [[Австралија]]'']]
 
'''РекатаРека''' е голем природен [[воден пат]]. Реките често водат до поголеми [[водни маси]] како на пример, до [[океан]], или пак, [[езеро]]. Реката се состои од повеќе основни делови, почнувајќи од [[Извор|извори]], изворишта, и [[Вруток|врутоци]], што се влеваат во главниот тек. Постојат и помали реки кои се влеваат во реката и кои се викаат [[Притока|притоки]]. Водата тече по [[речно корито]], со дно наречено [[речно дно]], помеѓу два [[Брег|речни брега]]. Крајниот дел на реката најчесто се нарекува [[устие]], и реката обично се проширува на крајот и формира делта или естуар.
 
==Реката како мотив во уметноста и популарната култура==
Постојат бројни примери на реката како тема во [[Уметност|уметноста]] и во [[Популарна култура|популарната култура]]:
* „На реката“ (''To the River'') - песна на [[Едгар Алан По]] од [[1829]] година.<ref>„На реката“, во: Едгар Алан По, ''Поезија''. Скопје: Македонска книга, 1969, стр. 14.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Хидросфера]]