Разлика помеѓу преработките на „Крал на Рим“

Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 28 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q326197 (translate me))
с
{{Политики на Стариот Рим}}
'''[[Крал]] на [[Римско кралство|Рим]]''' или '''Рексрекс''' ([[латински јазик|лат.]]: rex, regis) бил главниот магистрат на [[Римско кралство|Римското кралство]].
 
Сите [[крал]]еви, со исклучок на [[Ромул]], кој функцијата ја добил со самото основање на градот, биле избрани од страна на народот за да служат доживотно, а ниту еден до престолот не дошол со вооружена сила. Иако кај првите четири [[монарх|монарси]] немало принцип на наследство, со петиот крал, [[Луциј Тарквиниј Приск|Тарквиниј Приск]], кралското наследство се востановило според женскиот дел на семејството на починатиот крал. Поради тоа, древните историчари тврделе дека кралот бил избиран врз основа на неговите доблести, а не поради потеклото.