Разлика помеѓу преработките на „Кинеска кујна“

Нема измена во големината ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
==Изглед==
[[Image:Song Dynasty Elegant Party.JPG|thumb|left|300px250px|Гозба во двор. Династија [[Сунг (династија)|Сунг]], според оригинал од династија [[Танг (династија)|Танг]]]]
Највеќето храни во кинеската кујна се припремаат во парчиња со големина на залци, спремни за земање. Во Кина употребата на [[нож]]еви и [[вилушка|вилушки]] на маса се смета за [[варварин|варварска]] бидејќи тие се сметаат за [[оружје]]. Исто така се смета за нељубезно гостите да се напрегаат во сечење на храна. [[Риба]]та обично се готви и служи цела, па гостите земаат парчиња со стапчињата, за разлика од други кујни каде таа прво се [[филета|филетира]]. Ова доаѓа од желбата храната да се служи што по свежа, и поважно, целата риба има културно занчење на целосност на нештата и има исправен почеток (глава) со крај (опашка). Во рестораните честопати служителот ја дели рибата на порции со две вилушки. [[Кокошка|Пилешкото]] е исто така мошне популарно во кинеската кујна. Слично на рибата, кокошката се сече на парчиња, но се служи и заедно со утробата и главата за да се запази целокупноста.