Разлика помеѓу преработките на „Крсто Љондев“

Додаден 1.301 бајт ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија за личност | име=Крсто Љондев | портрет= Крсто Љондев.jpg | опис=револуц...)
 
наставка= |
роден-дата={{роден на|||}} |
роден-место= {{роден во|Неокази (Леринско)}}, [[Леринско]] |
починал-дата={{починал на||[[1926}}]] |
починал-место= {{починал во|Битола}}, [[Македонија]] |
}}
 
'''Стојан Мишев''' бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член и реонски лерински војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]]<ref name="Дејци">{{наведена книга|last=Киселиновски|first=Стојан|title=Дејци на ВМРО и КПЈ во Македонија|year=2009|publisher=Менора|location=Скопје|language=македонски|isbn=978-608-200027-5|page=99}}</ref>.
 
== Биографија ==
Роден е во селото [[Неокази (Леринско)]]<ref name="Дејци" />. Се приклучил кон македонското рево0луционерно движење и четникувал во [[Леринско]]. Учесник во [[Илинденско востание|Илинденското востание]] во [[1903]] година<ref name="Дејци" />.
== Наводи ==
{{наводи}}
{{Дејци на МРО}}
[[Категорија:Дејци на ВМОРО|Љондев, Крсто]]
[[Категорија:Македонски војводи]]