Разлика помеѓу преработките на „Зајак“

Додадени 5 бајти ,  пред 4 години
(дополнување, викификација)
Зајакот често се среќава како лик во [[литература]]та и во [[Популарна култура|популарната култура]]. На пример, тој е чест лик во народните приказни, во кои понекогаш има и волшебни својства. Таков е случајот со турската [[бајка]] „Белиот зајак“ во која еден бел зајак (кој знае да зборува) се одликува со голема мудрост и постојано му помага на принцот во сите неволји, а на крајот се дознава дека зајакот, всушност, е најмладата сестра на принцот која исчезнала пред многу години.<ref>„Бели зец“ во: ''Турске бајке''. Београд: Народна књига, 1978, стр. 127-144.</ref>
 
Исто така, зајакот е чест лик во [[филм]]овите. Така, во [[1988]] година бил снимен филмот „Кој„[[Кој го намести зајакот Роџер“Роџер]]“ (''Who framed Roger Rabbit''), кој постигнал голем успех и освоил три награди „[[Оскар]]“.<ref>[http://www.imdb.com/title/tt0096438/ IMDb, Who Framed Roger Rabbit (1988) (пристапено на 6.12.2015)]</ref>
 
== Галерија ==