Разлика помеѓу преработките на „Зајак“

Додадени 1.916 бајти ,  пред 5 години
дополнување, викификација
с (Отстрането уредувањето на 89.185.216.49 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91)
(дополнување, викификација)
'''Зајак''' - животно од редот [[глодари]].
{{викификација}}
'''Зајакот-дупкар''' спаѓа во редот зајакообразни цицачи и во фамилијата зајаци, во која се вбројува и обичниот зајак. Домашните видови настанале од дивиот зајак-дупкар. Потекнува од Европа, но денес го населува целиот свет, освен на Антартикот и некои острови во Југоисточна Азија. Се среќава во тревни или шумовити предели, како и во обработени полиња. Достигнува должина од 40 цм и тежина од 2 кг. Живее од 3 до 6 години. Сексуалната зрелост ја постигнува на возраст од околу четири месеци и се спарува во текот на пролетта и летото. По едномесечен период на носење, женката раѓа 2 до 7 малечки, 4 до 5 пати во текот на годината. Младенчињата се раѓаат слепи и без влакна, во дувло ископано во земјата, на меко легло прекриено со влакна од мајката. Зајакот-дупкар е тревојадец. Тој се храни со трева, корења, лисје, кора од дрвја. Поради тоа забите му се трошат и горните секачи постојано му растат.
 
==Видови зајаци==
'''Зајакот-дупкар''' спаѓа во редот зајакообразни [[цицачи]] и во фамилијата [[зајаци]], во која се вбројува и обичниот [[зајак]]. Домашните видови настанале од дивиот зајак-дупкар. Потекнува од [[Европа]], но денес го населува целиот свет, освен на Антартикот[[Антарктик]]от и некои острови[[остров]]и во [[Југоисточна Азија]]. Се среќава во тревни или [[Шума|шумовити]] предели, како и во обработени полиња. Достигнува должина од 40 цм[[Сантиметар|сантиметри]] и тежина од 2 [[Килограм|кг.]], а Живеежиивее од 3три до 6шест години. Сексуалната зрелост ја постигнува на возраст од околу четири месеци и се спарува во текот на пролетта[[пролет]]та и летото[[лето]]то. По едномесечен период на носење, женката раѓа 2две до 7седум малечки, 4и тоа, четири до 5пет пати во текот на годината. Младенчињата се раѓаат слепи и без влакна, во дувло ископано во земјата, на меко легло прекриено со влакна од мајката. Зајакот-дупкар е тревојадец. Тој се храни со [[трева]], [[Корен|корења]], [[Лист|лисје,]] и кора од дрвја[[Дрвја|дрвјата]]. Поради тоа [[Заб|забите]] му се трошат и горните секачи постојано му растат.
 
 
==Зајакот во литературата и во популарната култура==
Зајакот често се среќава како лик во [[литература]]та и во [[Популарна култура|популарната култура]]. На пример, тој е чест лик во народните приказни, во кои понекогаш има и волшебни својства. Таков е случајот со турската [[бајка]] „Белиот зајак“ во која еден бел зајак (кој знае да зборува) се одликува со голема мудрост и постојано му помага на принцот во сите неволји, а на крајот се дознава дека зајакот, всушност, е најмладата сестра на принцот која исчезнала пред многу години.<ref>„Бели зец“ во: ''Турске бајке''. Београд: Народна књига, 1978, стр. 127-144.</ref>
 
Исто така, зајакот е чест лик во [[филм]]овите. Така, во [[1988]] година бил снимен филмот „Кој го намести зајакот Роџер“ (''Who framed Roger Rabbit''), кој постигнал голем успех и освоил три награди „[[Оскар]]“.<ref>[http://www.imdb.com/title/tt0096438/ IMDb, Who Framed Roger Rabbit (1988) (пристапено на 6.12.2015)]</ref>
== Галерија ==
 
</gallery>
 
== Наводи ==
[[Категорија:Цицачи]]
{{наводи}}
[[Категорија:ЦицачиГлодари]]