Разлика помеѓу преработките на „Лигурија“

Додадени 1.333 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
 
*Заливот [[Ла Специја]] е наречен уште и „Залив на поетите“ во спомен на англиските поети Шели и Бајрон кои таму престојувале на почетокот на [[1800]].
 
==Надворешни врски==
'''Институции'''
*[http://www.regione.liguria.it/ Официјален сајт на Регионот Лигурија]
 
[[Категорија: Географија на Италија]]
 
[[af:Ligurië]]
[[an:Liguria]]
[[ar:ليغوريا]]
[[bg:Лигурия]]
[[br:Liguria (Rannvro)]]
[[bs:Ligurija]]
[[ca:Ligúria]]
[[co:Liguria]]
[[cs:Ligurie]]
[[cy:Liguria]]
[[da:Liguria]]
[[de:Ligurien]]
[[eml:Ligûria]]
[[en:Liguria]]
[[eo:Ligurujo]]
[[es:Liguria]]
[[et:Liguuria]]
[[eu:Liguria]]
[[fa:لیگوریا]]
[[fi:Liguria]]
[[fr:Ligurie]]
[[frp:Ligurie]]
[[fur:Ligurie]]
[[fy:Ligurje]]
[[ga:Liguria]]
[[gl:Liguria]]
[[he:ליגוריה]]
[[hr:Ligurija]]
[[hu:Liguria]]
[[ia:Liguria]]
[[id:Liguria]]
[[io:Liguria]]
[[is:Lígúría]]
[[ja:リグーリア州]]
[[jv:Liguria]]
[[ka:ლიგურია]]
[[ko:리구리아 주]]
[[kw:Liguri]]
[[la:Liguria]]
[[lad:Liguria]]
[[lij:Liguria]]
[[lmo:Ligüria]]
[[lt:Ligūrija]]
[[lv:Ligūrija]]
[[nap:Liguria]]
[[nl:Ligurië]]
[[nn:Liguria]]
[[no:Liguria]]
[[oc:Ligúria]]
[[pam:Liguria]]
[[pl:Liguria]]
[[pms:Liguria]]
[[pt:Ligúria]]
[[qu:Liguria]]
[[ro:Liguria]]
[[ru:Лигурия]]
[[scn:Liguria]]
[[sh:Ligurija]]
[[simple:Liguria]]
[[sk:Ligúria]]
[[sl:Ligurija]]
[[sr:Лигурија]]
[[sv:Ligurien]]
[[tr:Ligurya]]
[[uk:Лігурія]]
[[ur:لیگوریا]]
[[vec:Łiguria]]
[[zh:利古里亞]]
959

уредувања