Разлика помеѓу преработките на „Голем везир“

Додадени 12 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
Во периодот на зајакнување на Отоманската империја до [[1364]] година се користил само терминот везир. Прв од везирите кој ја добил титулата Голем везир бил Чандарли Кара Халил Хајредин Паша во времето на [[Мурат I]]. Во 1364 година Првиот голем везир бил иницијатор за воведување на [[данок во крв]] за создавање на [[јаничарски корпус]] кој бил во основата на османлиската воена и политичка моќ до [[1826]] година
 
Во времето на [[КопрулскаЌопрулски ерапериод|КопрулскатаЌопрулскиот ерапериод]] во втората половина на [[17 век]] улогата на Великиот везир го достигнала својот врв. Сепак овој период завршил катастрофално за империјата бидејќи Османлиите ги изгубиле [[Унгарија]], [[Трансилванија]], [[Мореја]] и [[Подолија]].
 
== Видете исто така ==