Разлика помеѓу преработките на „ФОН Универзитет“

Додадени 630 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
<table align="right" style="width: 130px; background: #f9f9f9; border:1px solid #AAAAAA;">
 
<tr><td>
{{Универзитет
|name = ФОН Универзитет
|image = [[Image:Logo_fon_mkd.jpg|230px|Лого на Универзитетот]]
|established = 2003
|staff=
|rector= Проф. Д-р [[Александар Николовски]]
|city= [[Скопје]]
|country= [[Република Македонија]]
|campus=
|students= 5300
|type = Приватен Универзитет
|affiliations=
|website= [http://www.fon.edu.mk/ fon.edu.mk]
}}
</table>
 
ФОН е создаден во [[2003]] година како Европски Универзитет - Република Македонија. Од [[2006]], [[универзитет]]от егзистира под брендот ФОН-Универзитет. Универзитетот е комплетна институција која оди во чекор со современите светски едукативни трендови и своето име го гради врз цврстите темели на најквалитетниот стручен кадар од државата и надвор, притоа користејќи ги сите модерни средства и методи за едукација.
==Факултети==
 
Во моментов ФОН-Универзитетот има акредитирано 810 [[факултет]]и:
 
*Факултет за правни науки
*Факултет за информациски и комуникациски науки
*Факултет за спорт и спортски менаџмент
*Факултет за арт и дизајн
*Филозофски факултет
 
==Студии==
Универзитетот нуди до-дипломски, пост дипломски студии и докторски студии на сите од акредитираните факултети. Студирањето на ФОН се врши по [[Болоњски процес|Болоњскиот процес]], со примена на [[Европски кредит трансфер систем|Европскиот кредит трансфер систем]].
 
[[Категорија:УниверзитетиМакедонски од Република Македонија|ФОНуниверзитети]]
 
[[en:FON University in Skopje]]
1.717

уредувања