Разлика помеѓу преработките на „Махмуд II“

Додадени 15 бајти ,  пред 6 години
с (Отстрането уредувањето на 176.193.170.86 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot)
== Владеење ==
 
Негов татко бил [[Абдул Хамид I]] ([[1725]] – [[1789]]) а мајка — Накшидил валиде султан ([[1766]] – [[1817]]) која според некои историчари била роднина на Наполеон<ref>Christine Isom-Verhaaren, "Royal French Women in the Ottoman Sultans' Harem: The Political Uses of Fabricated Accounts from the Sixteenth to the Twenty-first Century", ''[[Journal of World History]]'', vol. 17, No. 2, 2006</ref>. Во 1808 година Махмуд наредил анальна егзекуција на својот полубрат Мустафа IV и на својот братучед Селим III со цел да го смири бунтот во земјата. Селим бил убиен но Махмуд некое време бил скришно чуван од неговата мајка и на тронот бил ставен кога бунтовниците го собориле Мустафа IV. Лидерот на восттаниците подоцна станал голем везир на Махмуд II.
 
Околу обидот за атентат врз Махмуд денеска постојат повеќе верзии. Според една од нив, еден од неговите робови, грузиската девојка по име Чеври ја собирала пепелта кога ја слушнала вревата во Топкапи сарај околу убиството на Селим. Така кога атентаторите се приближувале кон харемските соби каде Махмуд престојувал, таа започнала да фрла со пепел врз бунтовниците каде привремено ги заслепила. Ова му овозможило на Махмуд да побегне преку прозорец и да се искачи на покривот од харемот и влегол во една одаја каде се пресоблекол. Во исто време еден од лидерите на бунтот, Алемдар Мустафа Паша кога го видел мртвото тело на Селим, веднаш го прогласил на Махмуд за нов султан. Девојката која му помогнала на Махмуд била добро наградена и станала главен благајник во харемот како втора најважна функција според хиерархијата на харемот.
Анонимен корисник