Разлика помеѓу преработките на „Движење на неврзаните“

с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox geopolitical organisation
[[Податотека:NAM Members.svg|thumb|480px|Членки на Движењето на неврзаните (2007). Со посветла сина се означени земјите со статус на набљудувачи.]]
|name = Движење на неврзаните
|image_symbol = |symbol_type =
|image_map = NAM Members.svg
|alt_map =
|map_width = 250px
|map_caption = <div style="text-align:left;margin-left:7.5em;">{{legend|#000080|Земји членки}}{{legend|#0066ff|Земји набљудувачи}}</div>
|membership_type = Членство
|membership = {{unbulleted list |120 членки |17 набљудувачи}}
|admin_center_type =
|admin_center =
|leader_title1 =
|leader_name1 =
|leader_title2 =
|leader_name2 =
|established = 1961 во [[Белград]]
|official_website = {{URL|csstc.org}}
}}
 
'''Движењето на неврзаните''' е меѓународна организација во која членуваат 118 земји членки главно [[земји во развој]]. Движењето на неврзаните се занимава со прашањето на националните борби за независност, надминувањето на сиромаштијата, економскиот развој на земјите и се противи на [[колонијализам|колонијализмот]], [[империјализам|империјализмот]] и [[нео-колонијализам|нео-колонијализмот]]. Земјите членки на Движењето на неврзаните претставуваат 55% од населението на Земјата и речиси 2/3 од членките на [[ОН|Обединетите нации]].