Разлика помеѓу преработките на „Солидарност (синдикат)“

нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
[[Слика:Astilleros de Gdansk.jpg|десно|400п300п]]
[[File:Strajk sierpniowy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina 34.jpg|thumb|]]
 
'''Солидарност''' (полски: Solidarność, цело име: '''Независен самостоен синдикат „Солидарност“''' — ''Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność"'') е [[Полска|полски]] [[синдикат]] основан во септември 1980 година во [[Гдањск]], предводен од [[Лех Валенса]].
 
16

уредувања