Разлика помеѓу преработките на „Олтар“

Додадени 320 бајти ,  пред 4 години
ситна поправка
(нова страница)
 
(ситна поправка)
'''Олтар''' – место на кое се извршува жртвен [[обред]]. НаВо него[[христијанство]]то, во олтарскиот простор се наоѓа „[[чесна трпеза|чесната трпеза]]“, местото каде [[свештеник]]от му ја принесува жртвата на [[божество]]то. Олтарот влече корени од дамнешни верски искуства на човештвото, но е присутен и во современите религии. Во [[христијанство]]то се нарекува „[[чесна трпеза]]“ и се наоѓа во олтарскиот простор.
 
Христијанските храмови се поставуваат во правец исток-запад. НаВо источнатаправославните странахрамови од храмотолтарот се наоѓа олтаротна источната страна, додека (кај католичките цркви олтарот е на западната страна (има исклучоци, на пример во [[Црква „Пресвето Срце Исусово“ - Битола|битолската католичка црква]] олтарот се наоѓа на исток).
 
 
[[Податотека:Олтар - Св. Атанасиј.JPG|мини|Олтар во црквата Св. Атанасиј во [[Радиовце]]]]
'''Олтарот''' е најсветиот и најважниот дел на христијанската [[црква (објект)|црква]]. Тој е подигнат во однос на останатиот дел од [[храм]]от и од средишниот дел ([[наос]]от) е одвоен со [[иконостас]].
Зборот олтар е од [[латински јазик|латинско]] потекло, од зборот '''altare''' и значи ''жртвеник'', ''светилиште''.
 
Во [[олтар]]от се наоѓаат: [[трпеза]] - [[престол]], [[проскомидија]] и [[ѓаконик]]. На престолот мора да има: [[антиминс]], [[Свето Евангелие]], [[крст]], [[дарохранилка]] во која се наоѓаат материјал за причестување на болни лица, [[мироносница]] - потребна за свето крстењекрштевање, свеќи, [[кандило]] и службеник. Проскомидијата е место во олтарот, каде се чува сè што е потребно за богослужба: [[путир]], [[дискос]], [[копје]], [[лажичка]], оделаодежда за служба ...