Разлика помеѓу преработките на „Дар ес Салам“

с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
}}
 
'''Дар ес Салам''' (''Dar es Salaam'' од {{lang-ar|دار السلام}} = „залив на мирот“), порано '''Мзизима''' ([[свахили]]: ''{{lang-sw|Mzizima''}} = „здрава паланка“) е најголемиот град во [[Танзанија]] и нејзин стопански центар. Градот воедно игра улога на покраина, и е поделен на три вилаети: [[Кинондони]] (север), [[Илала]] (во средината) и [[Темеке]] (југ). Во 2002 регионот Дар ес Салам броел 2.497.940 жители. Иако во 1974 престанал да биде главен град (за сметка на [[Додома]]), Дар ес Салам и понатаму претставува седиште за владините управни служби и административен центар на регионот [[Дар ес Салам (регион)|Дар ес Салам]].
 
==Историја==