Мол: Разлика помеѓу преработките

Додадени 27 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Removing Link FA template (handled by wikidata))
сНема опис на уредувањето
'''Мол''' (mol) е [[основна SI-единица]] за [[количество материја]] (супстанција) во [[SI]] системот. Таа е една од [[основна SI-единица|основните единици]] во овој систем.
 
== Дефиниција ==
Еден мол (1mol) е количество [[супстанција]] во кое се содржат ист број на единки ([[атом]]и, [[молекул]]и или [[јон]]и) колку што се содржат во 0,012 [[Килограм|kg]] (12[[Грам|g]]) од [[изотоп]]от на [[јаглерод]] <sup>12</sup>C. Бројот на единки ([[Број на единки|''N'']]) во 1mol од секоја супстанција е секогаш еднаков на 6,022x10<sup>23</sup> и се нарекува [[Авогадров број]]. Ако е познат бројот на единки во 1mol супстанција (моларен број на единки), тогаш бројот на единки во било кое друго количество супстанција ќе биде производ од тоа количество и моларниот број на единки:
:''N''(B)=''n''(B)x''N''<sub>A</sub>