Разлика помеѓу преработките на „Конфучијанство“

Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
[[Податотека:Dacheng Hall.JPG|мини|десно|300п|„Даченг“ — главната аула на Храмот на Конфучиј во [[ЧифуЌуфу]], Кина.]]
{{Конфучијанство}}
'''Конфучијанство''' ([[кин.]] {{јаз|zh|儒学}}) — [[религија]] што ја основал кинескиот филозоф [[Конфучиј]] ([[551]] - [[479]] п.н.е.) во кинеската покраина Шангтунг. Неговото подучување било во врска со моралот, добродетелта, природата и општественото уредување. Земји и култури кои се под силно влијание на конфучијанството се [[Народна Република Кина|Кина]], [[Јапонија]], [[Кореја]], [[Тајван]], [[Сингапур]] и [[Виетнам]].