90377 Седна: Разлика помеѓу преработките

Додаден 31 бајт ,  пред 7 години
с
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: '''90377 Седна''' е џуџеста планета во Сончевиот систем. == Истражување == Податотека:Sedna...)
 
[[Податотека:Sedna orbit.svg|мини|лево|Орбитата на Седна (црвена) и орбитите на планетите од надворешниот Сончев систем (орбитата на Плутон е виолетова).]]
Седна ќе дојде во положба на перихел во периодот 2075–2076. Ова најблиско доближување на Седна до Сонцето овозможува можност за нејзинот истражување, бидејќи во оваа положба повторно Седна ќе дојде за 12,000 години.
 
{{Сончев систем}}