Разлика помеѓу преработките на „Ангус Дитон“

Одземени 2 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''АнгустАнгус Стјуарт Дитон''' ({{lang-en|Angus Stewart Deaton}}, р. [[19 октомври]] [[1945]]) — шкотско-американски [[микроекономист]].
 
Во 2015 г. ја добил [[Нобелова награда за економија|Нобеловата награда за економија]] за неговата анализа на [[потрошувачка]]та, [[сиромаштија]]та и [[животен стандард|економската благосостојба]].<ref>{{нмс|url=http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/economic-sciences/laureates/2015/|title=The Prize in Economic Sciences 2015|work=nobelprize.org}}</ref><ref>{{нмс|title = Nobel prize in economics won by Angus Deaton - live|url = http://www.theguardian.com/business/live/2015/oct/12/nobel-prize-sveriges-riksbank-in-economic-sciences-announcement--live|website = the Guardian|accessdate = 12 October 2015|first = Graeme|last = Wearden}}</ref>