Разлика помеѓу преработките на „Јад Вашем“

Додадени 132 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
{{coord|31|46|27|N|35|10|32|E|region:IL_type:landmark|display=title}}
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
 
{{инфокутија Музеј
[[file:Jerusalem, view at Yad Vashem museum.JPG|thumb|450px|right]]
|име= Јад Вашем<br />היכל הספר<br />
|слика= Yad Vashem exterior by David Shankbone.jpg
|основан= [[1953]]
|локација= [[Ерусалим]], [[Израел]]
|посетители=
|директор=
|вебстраница= www.yadvashem.org
}}
 
'''Јад Вашем''' ([[хебрејски јазик|хебрејски]]:יד ושם) е официјален израелски меморијален центар на евреите кои биле погубени во [[Холокауст|Холокаустот]]. Овој музеј се наоѓа во главниот град на [[Израел]], [[Ерусалим]], блиску до [[Кнесет]]. Бил изграден во [[1953]] година. За последен пат, музејот бил реконструиран во [[2005]] година.
 
Локалитетот се наоѓа во [[Ерусалим шума]] на западната падина на [[Херцелска Гора]] ("Планината на сеќавање"). Тоа е 804 метри (2.638 стапки) над морското ниво.
 
== Галерија ==
<gallery>
Image:Yad Vashem Hall of Names by David Shankbone.jpg|
Image:Ohelyzkor12.jpg|
Image:Israel-Yad Vashem Garden of righteous.jpg|
Image:YadVashem Train Car.JPG|
Image:YadVashem Valley of the Communities 002.jpg|
Image:Yad Vashem BW 2.JPG|
Image:PikiWiki Israel 12503 childrens memorial at yad vashem.jpg|
Image:PikiWiki Israel 12500 childre holocaust memorial at yad vashem.jpg|
</gallery>
 
== Извори ==
245

уредувања