Знаме на Гренада: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 46 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q103414 (translate me))
Нема опис на уредувањето
}}
 
[[Податотека:Flag of Grenada 1967.svg|thumb|десно|[[Податотека:FIAV historical.svg|23px]]Знаме на Гренада 1967-1974]]
 
'''Знамето на [[Гренада]]''' е официјалното знаме во оваа карипска држава кое било усвоено на [[7 февруари]] [[1974]] година. Шесте златни ѕвезди на црвената подлога ги претставуваат шесте [[парохии на Гренада]], додека големата златна ѕвезда на црвен диск во средината на знамето го претставува главниот град. Дискот се наоѓа во квадрат кој е поделен на четири еднакви дела во златна и зелена боја. На левиот зелен триаголник се наоѓа приказ на индиски орев, главна земјоделска суровина на островот.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.gov.gd/Flag.html|title=FLAG OF GRENADA, CARRIACOU AND PETITE MARTINIQUE|publisher=[[Government of Grenada]]|accessdate=2008-07-12}}</ref> Боите на знамето се пан-африкански, па така црвената означува храброст и виталност, жолтата претставува мудрост и зелената претставува вегетација и земјоделство.
Анонимен корисник