Разлика помеѓу преработките на „Сун-цу“

Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
== Сун-цу како историска личност ==
 
Единствениот зачуван извор за животот на Сун-цу е неговата биографија напишана во [[II век п.н.е.]] од историчарот [[Сема ЧенЌен]] („[[Записи на историчарот]]“), кој го опишува како војсководец кој живеел во [[Ву (држава)|државата Ву]] во [[VI век п.н.е.]], а така и современик на еден од големите кинески мислители— [[Конфучиј]]. Меѓутоа, формата и содржината на „Умешноста на војувањето“ укажуваат дека книгата била напишана меѓу [[400 п.н.е.]] и [[320 п.н.е.]]
 
Сун-цувото дело, „Умешноста на војувањето“, нанзачено како ''бинг фа'' или „воена стратегија“, ни дава еден вид увид во периодот во кој авторот живеел.